HABER TANIK GAZETESİ
Just another WordPress site

Siperin Buluşturduğu, Savaşın Ayırdığı Kardeşler

HİBYA Haber Ajansı’ndan Mehmet Bayer’in Özel Haberine göre; Çanakkale Savaşları, kahramanlık, yiğitlik, vatan sevgisi kadar insan odaklı yaşanmışlıkları da sergilemesi bakımından dinleyenleri, ziyaretçileri derinden etkiliyor.

Türk ve Avustralyalıların hayatlarının bir parçasını bıraktığı Gelibolu Yarımadası, bazen savaş ortamında bile kavuşmaları ifade ediyor.

Savaşa katılmak için Avustralya’nın Victoria eyaletinden Gelibolu Yarımadası’na gelen 8. Avustralya Hafif Süvari Alayı’nda görev yapan Thomas (21) ve kardeşi George (17) Dudderidge’in hikayesi de bunlardan sadece birisi.

Ülkelerinde babalarını kaybeden kardeşleri anneleri, bakmakta zorlanınca bir yetimhaneye verdi. Bir süre yetimhanede kalan Thomas ve George’u farklı aileler evlat edindi.

Yeni yaşamlarını sürdürdükleri sırada başlayan 1. Dünya Savaşı nedeniyle kardeşler birbirinden habersiz orduya yazılıp, Gelibolu Yarımadası’na geldi.

Aynı bölükte çarpışan ve siperde tanışan kardeşlerden Thomas Dudderidge, 7 Ağustos’ta Cesarettepe’deki çarpışmada hayatını kaybetti ve Arı Burnu mezarlığına defnedildi. Dudderidge’nin ölümü The Argus (Melbourne, Victoria) gazetesinde 18 Eylül 1915 tarihinde yer aldı. George Dudderidge ise aynı harekattan yaralı kurtuldu.

Savaşın ardından Avustralya’ya dönen George Dudderidge, Perth kentine yerleşti. Burada evlenen Dudderidge’nin torunu Alan Dudderidge, savaşların 100. yıl dönümünde babasının ve amcasının savaştığı alanları ilk kez ziyaret edip, duygu yüklü anlar yaşadı.

Hibya Haber Ajansı Hakkında

Basın emekçileri tarafında emek yoğun sermaye ile kurulmuş olan Hibya; Haber, İlan, Basın, Yayın ve Ağı kelimelerinden oluşmakta olup yeni nesil bir medya organizasyon.

Siyasetin minimize edildiği, asayiş haberlerinin yok denecek kadar azaltıldığı bu yeni gelişmiş medya sisteminde tamamen insana odaklanılarak beşeri süreçler üzerinden analiz ve detaylarla yaptığı yayınlarla gelinen nokta; Bünyesinde 120’den fazla siteye sahip. 

Haberin üretimini sağladığı gibi özel kategoriler ayırarak kendi yayınlarıyla sektöre fark katmakla kalmayıp kişiye özel haber sağlamaya odaklanıyor.

Hiçbir sermaye kuruluşundan destek almadan ve hiçbir siyasi kuruluşa yakın olmadan bugünlere gelen Hibya Bağımsızlığını sürdürüyor. 

e-Haber Ajansı (e-ha)

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.