HABER TANIK GAZETESİ
Just another WordPress site

Osmaniye’de Ayçiçeğinde 18 bin ton verim bekleniyor

Osmaniye Tarım ve Orman İl Müdürü Recep Bulut, Ayçiçeği üretiminde geçen yıla göre daha iyi bir verim alındığını belirtti.
Bulut, yaptığı açıklamada, 2020 yılı ortalama verimlerinin 400 kilogram civarında olduğunu kaydetti.
Kentte bu yıl 18 bin ton ayçiçeği verimi beklendiğini ifade eden Bulut, şunları kaydetti:
“İl genelinde Ayçiçeği ekimi genellikle Şubat ayının 15’i ile Mart ayının 15’i arasında yapılmaktadır. Ayçiçeği hasadı Temmuz ayının ikinci haftasında başlar Ağustos ayının ikinci haftasına kadar devam eder. Yağlık ayçiçeği üretiminde genel olarak sorunla karşılaşılmazken kurak yıllar verimi etkileyebilmektedir. Yağlık ayçiçeğinin yüzde 40-50 oranında yağ içerdiğinden yemeklik ayçiçeği yağı üretiminde kullanılmakta ve ayrıca yüzde 20 civarında protein içermekte olup yağ üretiminden sonra kalan posanın ise hayvan yemi yapımında kullanılan değerli bir materyaldir. İlimiz genelinde ayçiçeği üretimi 2019 yılında 74 bin 918 dekar alanda 27 bin 855 ton olup TÜİK 2019 yılı verilerine göre ilimiz 15. sırada yer almaktadır. İl geneli dekara verim ortalaması 365 kilo civarındadır. 2020 yılı il geneli ayçiçeği üretimi münavebeden yani ekim nöbetinden dolayı 45 bin dekar civarına gerilemiştir. “
Bulut, iklim koşullarının ayçiçeği için uygun geçmiş olması nedeniyle geçen yıla göre daha iyi bir verim alındığını anımsattı.
Kentte bu yıl ortalama verimleri 400 kilo civarında seyrettiğini dile getiren Bulut, şöyle devam etti:
“Bu yıl ilimizde 18 bin ton civarında bir verim gerçekleşeceği beklenmektedir. Ayçiçeği 2019 yılı alım fiyatı kilo 2,50 TL olarak açıklanmış olup henüz 2020 yılı alım fiyatları Bakanlığımız tarafından açıklanmamıştır. 2020 yılında satış fiyatı ortalama 2,80 TL olarak gerçekleşmektedir. Ayçiçeğinin her kilogramı için Bakanlığımızca geçen yıl 40 Kuruş prim ödenmiş olup bu yıl için kg. başı primin Sayın Bakanımız Bekir Pakdemirli’nin açıklamaları doğrultusunda 50 kuruş olacağı beklenmektedir. 2019 yılında ayçiçeği destekleme ödemeleri kapsamında 1434 çiftçiye 6,73 milyon TL destekleme ödemesi gerçekleştirilmiştir. Dekar alana 30 TL olarak ödenecektir.”
Osmaniye İl Tarım ve Orman Müdürü Recep Bulut, Ayçiçeğinin yağ ve yem yapımında kullanılmasından dolayı stratejik öneme sahip olduğunu belirterek, “Bu bitkinin ilimizde ekiminin artırılması, yetiştiricilik, hastalık ve zararlılarla mücadele gibi konularda saha çalışmaları yapmaktayız. Desteklemeler konusunda çiftçilerimizi bilgilendirmekteyiz. Bu vesile ile tüm çiftçilerimize bereketli bir sezon diliyorum” dedi.
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.