HABER TANIK GAZETESİ
Just another WordPress site

Erzurum Kongresi’nin mesajı canlılığını yitirmeyecek

BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş, 23 Temmuz-7 Ağustos 1919 tarihleri arasında Erzurum’da toplanan Erzurum Kongresi’nin 101. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında, kongrede milletimize verilen mesajların tazeliğini hiçbir zaman kaybetmeyeceğini vurguladı.
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş, 23 Temmuz-7 Ağustos 1919 tarihleri arasında Erzurum’da toplanan Erzurum Kongresi’nin 101. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Erzurum Kongresi’nin kapanış konuşmasında Gazi Mustafa Kemal’in “Tarih şüphesiz bu kongremizi ender ve büyük bir eser olarak kaydedecektir” sözlerine atıfta bulunan BTP Lideri, mesajında şunları kaydetti: “Bugün görüyor ve anlıyoruz ki; Erzurum Kongresi, bir avuç Türk’ün dünyaya meydan okuyup bağımsızlık ateşini yaktıkları gün olarak kayda geçmiş, önemli bir dönüm noktası olarak Türk tarihinde yerini almıştır.
• Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür parçalanamaz.
• Kuvay-ı Milliye’yi amil milli iradeyi hakim kılmak esastır.
• Manda ve himaye kabul edilemez.
En yakınındaki arkadaşlarının bile çaresizlik ve acziyet içinde manda ve himayeyi tek çözüm olarak gördüğü bir ortamda Mustafa Kemal, ‘manda ve himaye kabul edilemez’ diyerek, akbaba misali bekleyen emperyal odaklara ve onlardan medet umanlara meydan okumuştur.”
Kongrenin mesajı canlıdır
BTP Genel Başkanı, vatanın bölünmez bir bütün olduğuna en güçlü vurgu yapılan Erzurum Kongresi’nin öneminin ve bu kongrede milletimize verilen mesajın tazeliğini hiçbir zaman kaybetmeyeceğine işaret ederek, “Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin temellerinin atıldığı en önemli dönüm noktalarından biri olan Erzurum Kongresi’ne katılan başta İstiklal Mücadelemizin önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün kahramanlarımızı rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Ruhları şad, mekanları cennet olsun” dedi.
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.